shenayadarty8 shenayadarty8
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

29 lbs of tomatoes cost $87. How much would 20 lbs cost

Respuesta :

shazzorrisswest shazzorrisswest
  • 18-12-2019

Answer:

60

Step-by-step explanation:

87/29=3

3$ for each pound.

20*3= 60.

answer is 60.

Answer Link

Otras preguntas

Find the sum of (5x3 + 3x2 - 5x + 4) and (8x3 -5x2 + 8x + 9).
What is the product of its prime factors of 17?
HELPPPPP!!!!! 32 points! Lila and Rob try to simplify 18 times 4 to the second power plus (9 minus 3) to the second power. Lila simplifies it and gets 324. Rob
Musical tonality has everything to do with scales. a. True b. False
Which of the following is a way that minerals are used? a. industry. b. construction. c. technology. d. all of the above.
How would our world be if civil rights didn't exist?
How does the constitution limit the power of legislative bodies?
4h - 6= 22 -8s + 1= 33 -4w - 4= 8 5 +1/7b = -2 i need help on these problems!
The nitrogen utilized by most plants is derived from A. decayed organic matter. B. the atmosphere. C. soil. D. nitrogen gas.
How does ATP serve the paramecium as a renewable resource?