Respuesta :
Answer
given,
B = 2 T
time = 20 s
Radius = R = 400 mm
L= 300 mm
apply the formula for magnetic energy density
[tex]\eta_0 = \dfrac{energy}{volume}[/tex]
[tex]\eta_0 = \dfrac{B^2}{2\mu}[/tex]
[tex]\eta_0 = \dfrac{2^2}{2\times 4 \pi 10^{-7}}[/tex]
energy density = 1.59 x 10⁶ J/m³
Now , in the cylinder ,
Energy = energy density x volume
E = 1.59 x 10⁶ x π x r² x h
E = 1.59 x 10⁶ x π x 0.4² x 0.5
E = 4 x 10⁵ J
now, average rate of energy dissipated
rate of dissipation of energy = Energy/time
= 4 x 10⁵ /20
= 2 x 10⁴ W
the average rate at which energy is dissipated is 2 x 10⁴ W
1. The energy be "4 × 10⁵ J".
2. The average rate be "2 × 10⁴ W"
Magnetic field
According to the question,
Time, t = 20 s
Radius, R = 400 mm
Length, L = 300 mm
We know the formula,
Magnetic energy density,
→ [tex]\eta_0[/tex] = [tex]\frac{Energy}{Volume}[/tex]
= [tex]\frac{B^2}{2 \mu}[/tex]
By substituting the values, we get
= [tex]\frac{(2)^2}{2\times 4 \pi 10^{-7}}[/tex]
= 1.59 × 10⁶ J/m³
Now,
1.
Energy will be:
= Energy density × Volume
= 1.59 × 10⁶ × π × (0.4)² × 0.5
= 4 × 10⁵ J
2.
We know,
The rate of dissipation = [tex]\frac{Energy}{Time}[/tex]
= [tex]\frac{4\times 10^5}{20}[/tex]
= 2 × 10⁴ W
Thus the above response is correct.
Find out more information about magnetic field here:
https://brainly.com/question/14411049