Answer:
Explanation:
Given
Coefficient of drag [tex]C_d=1.1[/tex]
Reynolds number [tex]Re.no.=103 to 105[/tex]
velocity [tex]v=2 m/s [/tex]
[tex]F_d=3 N[/tex]
if velocity if 2v i.e. [tex]4 m/s [/tex]
[tex]F_d=\frac{1}{2}C_d\rho A v^2----1[/tex]
keeping other factors as constant
[tex]F'_d=\frac{1}{2}C_d\rho A (2v)^2----2[/tex]
dividing 1 and 2
[tex]\frac{F_d}{F'_d}=\frac{v^2}{2v^2}[/tex]
[tex]F'_d=4F_d[/tex]
[tex]F'_d=4\times 3=12 N[/tex]