Answer:
Step-by-step explanation:first devide all trip 245. 22miles with how many miles yo u can run per gallon 25.3 miles to get how many gallons you spent for all trip.
245.22/25.3=9.69
Than multipl. Number of gallons you spent with price for one gallon TO GET COST OF TRIP
9.69*$2.87=$27. 81
TRIP COST IS : $27.81