You purchase 26 “parking hours” that you can use over the next month to park your food truck at the fair. Weekday hours costs $2/hour and weekend hours cost $10/hour. You spent a total of $220. How many weekday hours did you purchase?

Respuesta :

You have purchased 5 weekday hours.

Step-by-step explanation:

Parking hours purchased = 26

Cost per hour on weekday = $2

Cost per hour on weekend = $10

Total spent = $220

Let,

Number of hours on weekdays = x

Number of hours on weekend = y

According to given statement;

x+y=26      Eqn 1

2x+10y=220    Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 10

[tex]10(x+y=26)\\10x+10y=260\ \ \ Eqn\ 3\\[/tex]

Subtracting Eqn 2 from Eqn 3

[tex](10x+10y)-(2x+10y)=260-220\\10x+10y-2x-10y=40\\8x=40[/tex]

Dividing both sides by 8

[tex]\frac{8x}{8}=\frac{40}{8}\\x=5[/tex]

You have purchased 5 weekday hours.

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/3306327
  • brainly.com/question/3375830

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE