nebiyouaraya88
nebiyouaraya88 nebiyouaraya88
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?

Respuesta :

emmashakhnazaryannew emmashakhnazaryannew
  • 19-12-2019

"She buys 1000 candy bars for $350." = 350 divided by 1000 = 0.35$

The unit price is $0.35 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

2/3 (9-12n) plz tell me fast its urgent no spam or i will report
Look at this painting by Claude Monet. What makes it an impressionist painting?
Please hurry I will mark you brainliest You are organizing an athletic banquet at school and you have $120 available through fundraising for the banquet. Any o
widely accepted scientific principles do not change. true or false​
Federico no tiene hijos. ________ de Federico es cariñosa. La bisabuela La nieta La esposa La sobrina
10,4,7 The above set 4 numbers have a mean of 8 what could the mystery number
If the average length of a woman's ovarian cycle is 30 days, the average length of her uterine cycles is most likely ____ days. a. 7 b. 30 c. 21 d. 15 e. 10
Find the slope of the line that passes through (7, 2) and (9, 9). Simplify your answer and write it as a proper fraction, improper fraction, or integer.
1 point Write the equation of the line that is parallel to the line given and through the given point. Do not use spaces in your equation y=-x-3 (-3,4)​
Suppose you invest $2200 at an annual interest rate of 5.3% compounded continuously. How much will you have in the account after 7 years? Type your answers and