A carpenter builds an exterior house wall with a layer of wood 3.0 cm thick on the outside and a layer of Styrofoam insulation 2.4 cm thick on the inside wall surface. The wood has k=0.080W/(m?K), and the Styrofoam has k= 0.010 W/(m?K). The interior surface temperature is 20.0 ?C , and the exterior surface temperature is -13.0 ?C

A.)What is the temperature at the plane where the wood meets the Styrofoam? _______ Celsius

B.)What is the rate of heat flow per square meter through this wall? ______W/m^2

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Given

thermal conductivity of wood [tex] K_w=0.08 W/m^2-K[/tex]

thermal conductivity of insulation [tex]K_i=0.01 W/m^2-K[/tex]

thickness of wood [tex]t_2=3 cm[/tex]

thickness of insulation [tex]t_1=2.4 cm[/tex]

[tex]T_i=20^{\circ}C[/tex]

[tex]T_o=-13^{\circ}C[/tex]

we know heat Flow is given by

[tex]Q=kA\frac{dT}{dx}[/tex]

[tex]dT=[/tex] change in temperature

[tex]dx=[/tex] thickness

K=thermal conductivity

A=Area of cross-section

A is same

Suppose T is the temperature of Junction

as heat Flow is same thus

[tex]\frac{k_w(20-T)}{3}=\frac{k_i(T-(-13))}{2.4}  [/tex]      

[tex]\frac{0.08(20-T)}{3}=\frac{0.01(T+13)}{2.4}[/tex]

[tex]T=19.36 ^{\circ}C[/tex]

(b)Rate of heat flow

[tex]Q=\frac{k_w(T+13)}{3\times 10^{-2}}[/tex]

[tex]Q=\frac{0.08\times 32.36}{0.03}[/tex]

[tex]Q=86.303 W/m^2[/tex]                                            

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico