Answer:
72.03 %
Explanation:
Total mass of dolomite = 9.66 g
Let the mass of Magnesium carbonate = x g
The mass of calcium carbonate = 9.66 - x g
Calculation of the moles of Magnesium carbonate as:-
Molar mass of Magnesium carbonate = 122.44 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
[tex]moles = \frac{Mass\ taken}{Molar\ mass}[/tex]
Thus,
[tex]Moles= \frac{x\ g}{84.3139\ g/mol}=\frac{x}{84.3139}\ mol[/tex]
Calculation of the moles of calcium carbonate as:-
Molar mass of calcium carbonate = 100.0869 g/mol
Thus,
[tex]Moles= \frac{9.66 - x\ g}{100.0869\ g/mol}=\frac{9.66 - x}{100.0869}\ mol[/tex]
According to the reaction shown below:-
[tex]MgCO_3\rightarrow MgO+CO_2[/tex]
[tex]CaCO_3\rightarrow CaO+CO_2[/tex]
In both the cases, the oxides formed from the carbonates in the 1:1 ratio.
So, Moles of MgO = [tex]\frac{x}{84.3139}\ mol[/tex]
Molar mass of MgO = 40.3044 g/mol
Thus, Mass = Moles*Molar mass = [tex]\frac{x}{84.3139}\times 40.3044 \ g[/tex]
Moles of CaO = [tex]\frac{9.66 - x}{100.0869}\ mol[/tex]
Molar mass of CaO = 56.0774 g/mol
Thus, Mass = Moles*Molar mass = [tex]\frac{9.66 - x}{100.0869}\times 56.0774 \ g[/tex]
Given that total mass of the oxide = 4.84 g
Thus,
[tex]\frac{x}{84.3139}\times 40.3044 +\frac{9.66 - x}{100.0869}\times 56.0774=4.84[/tex]
[tex]\frac{40.3044x}{84.3139}+56.0774\times \frac{-x+9.66}{100.0869}=4.84[/tex]
[tex]-694.1618435x+45673.48749\dots =40843.38968\dots[/tex]
[tex]x=\frac{4830.09780\dots }{694.1618435}[/tex]
[tex]x=6.9582[/tex]
Thus, the mass of Magnesium carbonate = 6.9582 g
[tex]\%\ mass=\frac{Mass_{MgCO_3}}{Total\ mass}\times 100[/tex]
[tex]\%\ mass=\frac{6.9582}{9.66}\times 100=72.03\ \%[/tex]