Answer:
Ratio of oscillation frequency is 1.41
Explanation:
Given
m2=2.00m
m1=m
The angular frequency is given as
[tex]w=\sqrt{\frac{K}{m} }\\ where \\T=2\pi \sqrt{\frac{m}{K} }[/tex]
For two different masses m1 and m2
[tex]\frac{w_{1} }{w_{2}}=\sqrt{\frac{(\frac{K}{m1} )}{(\frac{K}{m2} )} }\\\frac{w_{1} }{w_{2}}=\sqrt{\frac{m2}{m1} }\\ \frac{w_{1} }{w_{2}}=\sqrt{2}\\ so\\ratio=1.41[/tex]