Respuesta :
Answer:
Sams club.
Village market is 5 cans for $3.00 multiply this by 2 which would be 10 cans for $6.00
Sams club is $5.90 for 10 cans. Which would be 10 cents better then the village market.
Answer:
Sam's Club is the better price
Step-by-step explanation:
$3.00/5= $.60 for one can (village market)
$5.90/10=$.59 for one can (sam's club)
Sam's club is the better buy because you get more for one cent less.