Respuesta :
The molecular weight for Calcium Chloride Dihydrate (CaCl2•2H20) is 2H2O.
mass of 64g/mol = 256.52 g/mol
mass of 11g/mol = 26.981538 g/mol
mass of 147g/mol= 146.9149 g/mol
258g/mol = 258.09843 g/mol
mass of 64g/mol = 256.52 g/mol
mass of 11g/mol = 26.981538 g/mol
mass of 147g/mol= 146.9149 g/mol
258g/mol = 258.09843 g/mol
Answer:
[tex]M=147.014 g/mol[/tex]
Explanation:
The atomic weights of the elements:
Ca=40.078 g/mol
Cl=35.453 g/mol
H=1.008 g/mol
O=15.999 g/mol
The calcium chloride dihydrate:
[tex]M=(40.078+35.453*2+2*2*1.008+2*15.999)g/mol[/tex]
[tex]M=147.014 g/mol[/tex]