Anne watches as her kite rises and comes to a stop at an unknown height. The string attached to her kite has a length of 39 feet and the angle of elevation of the kite from where Anne is currently standing is 65. How far is the kite off the ground?

Respuesta :

The kite is at a height 35.35 feet.

Explanation:

Refer the given figure,

             BC = Length of string = 39 feet

             ∠B = 65°

We need to find height of the kite , that is AC = h

We have

            [tex]sinB=\frac{AC}{BC}\\\\sin65=\frac{h}{39}\\\\h=39\times sin65\\\\h=35.35ft[/tex]

The kite is at a height 35.35 feet.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico