Answer:
After 4 hours the cars will be at a distance of 232 km.
Step-by-step explanation:
Given,
Speed of slower car = 26 km/h
speed of faster car = 32 km/h
We have to find out after how many hours the cars will be at a distance of 232 km from each other.
Let after h hours the cars the cars will be at a distance of 232 km.
And we know the formula of distance is speed multiplied with time.
[tex]Distance = Speed\times Time[/tex]
The given distance is the sum of the distance traveled by slower car in h hours and the distance traveled by faster car in h hours.
Given distance = distance of slower car + distance of faster car
Framing it in equation form, we get;
[tex]26\times h+32\times h=232\\\\26h+32h=232\\\\58h=232\\\\h=\frac{232}{58}\\\\h=4\ hrs[/tex]
Hence after 4 hours the cars will be at a distance of 232 km.