nmartinezduarte2005
nmartinezduarte2005 nmartinezduarte2005
  • 16-12-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $900 to run a water treatment facility machine for 4 hours. Jake spent $4500 to run the machine. For how many hours did jake run the machine?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 16-12-2019

900 / 4 = 225 per hour.

Divide total cost by cost per hour:

4500 / 225 = 20 hours

Answer Link

Otras preguntas

it took 3hour and 28 minutes to run 26miles. how many minutes did it take her to run 1 mile if she ran the same rate for the whole race ​
Read the passage and answer the questions. Salt Limiting your fast food considerably decreases your sodium intake. Most restaurants use too much sodium, or salt
What are some of the applications of the silk protein
Select the correct answer. Which property of equality was used to solve this equation? X-5=-14 X-5+5=-14 +5 x= -9
Which of the following best states what motivated Williams to found the Crips?! The potential for financial gain Older teenagers who pressured him into it! The
Se lanzan dos dados. ¿Cuál es la probabilidad de obtener dos números pares? Pedro piensa: al lanzar dos dados hay 21 resultados posibles: 11 12 13 14 15 16 22 2
Why is there not an associative property of subtraction?
Why did the British government decide to tax the American colonies?
What are some of the ways water is used in industry?​
Which of these is the result of form having the illusion of the third dimension? Width length or depth