A 120-g block of copper is taken from a kiln and quickly placed into a beaker of negligible heat capacity containing 300 g of water. The water temperature rises from 15°C to 35°C.

Given cCu = 0.10 cal/g⋅°C, and cwater = 1.00 cal/g⋅°C, what was the temperature of the kiln?
a. 500°Cb. 360°Cc. 720°Cd. 535°C

Respuesta :

Answer : The correct option is, (d) [tex]535^oC[/tex]

Explanation :

In this problem we assumed that heat given by the hot body is equal to the heat taken by the cold body.

[tex]q_1=-q_2[/tex]

[tex]m_1\times c_1\times (T_f-T_1)=-m_2\times c_2\times (T_f-T_2)[/tex]

where,

[tex]c_1[/tex] = specific heat of copper = [tex]0.10cal/g^oC[/tex]

[tex]c_2[/tex] = specific heat of water = [tex]1.00cal/g^oC[/tex]

[tex]m_1[/tex] = mass of copper = 120 g

[tex]m_2[/tex] = mass of water = 300 g

[tex]T_f[/tex] = final temperature of mixture = [tex]35^oC[/tex]

[tex]T_1[/tex] = initial temperature of copper = ?

[tex]T_2[/tex] = initial temperature of water = [tex]15^oC[/tex]  

Now put all the given values in the above formula, we get:

[tex]120g\times 0.10cal/g^oC\times (35-T_1)^oC=-300g\times 1.00cal/g^oC\times (35-15)^oC[/tex]

[tex]T_1=535^oC[/tex]

Therefore, the temperature of the kiln was, [tex]535^oC[/tex]

Answer:

The temperature of the kiln is 535°C.

(d) is correct option.

Explanation:

Given that,

Mass of block = 120 g

Weight of water = 300 g

Initial temperature = 15°C

Final temperature = 35°C

We need to calculate the temperature of the kiln

Using formula of energy

[tex]Q_{k}=Q_{w}[/tex]

[tex]m_{k}c_{k}\Delta T=m_{w}c_{w}\Delta T[/tex]

Put the value into the formula

[tex]120\times0.10\times(T_{f}-35)=300\times1.00\times(35-15)[/tex]

[tex]T_{f}-35=\dfrac{300\times20}{120\times0.10}[/tex]

[tex]T_{f}=500+35[/tex]

[tex]T_{f}=535^{\circ}C[/tex]

Hence, The temperature of the kiln is 535°C.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico