Answer:
Angle will be [tex]\Theta =45.09^{\circ}[/tex]
Explanation:
We have given frequency of the sound f = 600 Hz
Vertical opening is of 0.8 meter
So width D = 0.8 m
Velocity of sound v = 340 m/sec
We know that wavelength [tex]\lambda =\frac{v}{f}=\frac{340}{600}=0.566m[/tex]
Now for the first minimum [tex]Dsin\Theta =1\times \lambda[/tex]
[tex]0.8\times sin\Theta =1\times 0.566[/tex]
[tex]sin\Theta =0.7083[/tex]
[tex]\Theta =45.09^{\circ}[/tex]