lifewithpep314
lifewithpep314 lifewithpep314
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

The grocery store sells 3 packages of biscuits for $1.35. At this rate, how much will 8 packages of biscuits cost?
A
$3.60

B
$10.80

C
$12.35

D
$17.78

Relax

Respuesta :

Banganajoanielove
Banganajoanielove Banganajoanielove
  • 01-12-2019

Answer:

the answer is A

Step-by-step explanation:

1.35 divided by 3 = 0.45

0.45 multiplyed by 8 = $3.60

Answer Link

Otras preguntas

Why do farmers want to kill larger predators?
How many ounces are in a pound?
which practice would most likely deplete a nonrenewable natural resource
how do driver of cars use galvanometer
What is the value of 2+3n if n= 1/2
Social psychologists view interpersonal interaction as the critical determinant of personality development   true or false
Represent the number 3/4 in as many ways as you can.
At the start of the battle of Gettysburg the union army
what do the slope and y-intercept represent in the equation 275 + 65x
The british seized american sailors, a practice known as a. interposition. b. sedition. c. impeachment. d. impressment.