A metalworker has a metal alloy that is 20% copper and another alloy that is 70% copper. How many kilograms of each alloy should the metalworker combine to create 60 kg of a 50% copper alloy? The metal worker should use (blank) kilograms of the metal alloy that is 20% copper and (blank) kilograms of the metal alloy that is 70% copper.​

Respuesta :

pmart

X+Y=60kg

X=60-Y

X*0.2+Y*0.7=60*0.5

(60-Y)*0.2+Y*0.7=30

12-0.2*Y+0.7*Y=30

0.5*Y=18

Y=36 kg

X=60-36

X=24 kg

The metal worker should use 24 kilograms of the metal alloy that is 20% copper and 36 kilograms of the metal alloy that is 70% copper.

Answer:

36kg 24kg

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico