Respuesta :

Answer:

3.86 hours equation km/70=h

Step-by-step explanation:

We know that the bus started 300 km away from Orlando, and now it is 30 km away from Orlando. 300-30=270

We also know that the bus is driving 70 km per hour

In order to find how long it has taken the bus to travel the 270 km you need to divide 270 by 70.

300-30=270

270 divided by 70= 3.86 hours

The equation would be km/70=h

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico