Respuesta :

Answer:

2. 0.27 N/kg

3a. 210 N

3b. 23.3 N

Explanation:

The acceleration due to gravity is:

g = GM / r²

where G is the gravitational constant, M is the mass of the planet, and r is the distance from the planet's center.

2. At the surface of the Earth (r = R), the acceleration due to gravity is 9.8 N/kg.

9.8 = GM / R²

At r = 6R, the acceleration due to gravity is:

g = GM / (6R)²

g = (GM / R²) / 36

g = 9.8 / 36

g = 0.27 N/kg

3a. Weight is mass times acceleration due to gravity:

W = mg

W = (20 kg) (10.5 N/kg)

W = 210 N

3b. Find the new value of g:

g = GM / (3R)²

g = (GM / R²) / 9

g = 10.5 / 9

g = 1.17 N/kg

Now find the weight:

W = mg

W = (20 kg) (1.17 N/kg)

W = 23.3 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico