Respuesta :

Answer:

The original price of the computer is $ 6,000  .

Step-by-step explanation:

Given as :

The selling price for the computer = $ 1,500.00

The discount coupon = 75 %

Let the original price or market price of computer = $ x

Now,

Discount % = [tex]\dfrac{\textrm market price - \textrm selling price}{\textrm market price}[/tex] × 100

Or, 75 % = [tex]\dfrac{\textrm x - \textrm 1500}{\textrm x}[/tex] × 100

Or, [tex]\frac{75}{100}[/tex] = [tex]\dfrac{\textrm x - \textrm 1500}{\textrm x}[/tex]

Or, [tex]\frac{1500}{x}[/tex] = 1 - [tex]\frac{75}{100}[/tex]

Or, [tex]\frac{1500}{x}[/tex] = [tex]\frac{100 - 75}{100}[/tex]

Or, [tex]\frac{1500}{x}[/tex] = [tex]\frac{25}{100}[/tex]

Or, x = [tex]\frac{150000}{25}[/tex]

∴  x = $ 6,000

Hence The original price of the computer is $ 6,000  .  answer

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico