The closest stars are 4 light years away from us. How far away must you be from a 854 kHz radio station with power 50.0 kW for there to be only one photon per second per square meter? Assume that the photons spread out spherically. The area of a sphere is 4????????2.

Respuesta :

Answer:

The distance from the radio station is 0.28 light years away.

Solution:

As per the question:

Distance, d = 4 ly

Frequency of the radio station, f = 854 kHz = [tex]854\times 10^{3}\ Hz[/tex]

Power, P = 50 kW = [tex]50\times 10^{3}\ W[/tex]

[tex]I_{p} = 1\ photon/s/m^{2}[/tex]

Now,

From the relation:

P = nhf

where

n = no. of photons/second

h = Planck's constant

f = frequency

Now,

[tex]n = \frac{P}{hf} = \frac{50\times 10^{3}}{6.626\times 10^{- 34}\times 854\times 10^{3}} = 8.836\times 10^{31}\ photons/s[/tex]

Area of the sphere, A = [tex]4\pi r^{2}[/tex]

Now,

Suppose the distance from the radio station be 'r' from where the intensity of the photon is [tex]1\ photon/s/m^{2}[/tex]

[tex]I_{p} = \frac{n}{A} = \frac{n}{4\pi r^{2}}[/tex]

[tex]1 = \frac{8.836\times 10^{31}}{4\pi r^{2}}[/tex]

[tex]r = \sqrt{\frac{8.836\times 10^{31}}{4\pi}} = 2.65\times 10^{15}\ m[/tex]

Now,

We know that:

1 ly = [tex]9.4607\times 10^{15}\ m[/tex]

Thus

[tex]r = \frac{2.65\times 10^{15}}{9.4607\times 10^{15}} = 0.28\ ly[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico