The dissolution of 0.200 l of sulfur dioxide at 19 °c and 745 mmhg in water yields 500.0 ml of aqueous sulfurous acid. The solution is titrated with 13.4 ml of sodium hydroxide. What is the molarity of naoh?

Respuesta :

Answer:

[tex]Molarity=1.22\ M[/tex]

Explanation:

Given:  

Pressure = 745 mm Hg

Also, P (mm Hg) = P (atm) / 760

Pressure = 745 / 760 = 0.9803 atm

Temperature = 19 °C

The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:

T(K) = T( °C) + 273.15  

So,  

T₁ = (19 + 273.15) K = 292.15 K  

Volume = 0.200 L

Using ideal gas equation as:

[tex]PV=nRT[/tex]

where,  

P is the pressure

V is the volume

n is the number of moles

T is the temperature  

R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol

Applying the equation as:

0.9803 atm × 0.200 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 292.15 K  

⇒n = 0.008174 moles

From the reaction shown below:-

[tex]H_2SO_3+2NaOH\rightarrow Na_2SO_3+2H_2O[/tex]

1 mole of [tex]H_2SO_4[/tex] react with 2 moles of [tex]NaOH[/tex]

0.008174 mole of [tex]H_2SO_4[/tex] react with 2*0.008174 moles of [tex]NaOH[/tex]

Moles of [tex]NaOH[/tex] = 0.016348 moles

Volume = 13.4 mL = 0.0134 L ( 1 mL = 0.001 L)

So,

[tex]Molarity=\frac{Moles\ of\ solute}{Volume\ of\ the\ solution}[/tex]

[tex]Molarity=\frac{0.016348}{0.0134}\ M[/tex]

[tex]Molarity=1.22\ M[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico