Answer:
Estimated fixed cost is $17,500.
Explanation:
Applying the high-low method, first, we calculated the variable cost per unit of the firm: ( 125,000 - 55,000) / (4,300 - 1,500) = $25 per tutoring hour.
We have : Total cost of a firm = Variable cost per tutoring hour x tutoring hour delivered + fixed cost.
put the number in the formula, using the high point ( using low point will also result in the same result of fixed cost), we have:
125,000 = 25 x 4,300 + fixed cost <=> Fixed cost = 125,000 - 25 x 4,300 = $17,500.