contestada

Darlene is getting an FHA-insured loan to purchase a house. The purchase price is $278,000, and she’s paying 3.5% down. She will have to pay an upfront mortgage insurance premium of $4,865, which will be financed as part of the loan. What is the loan-to-value on this loan?

Respuesta :

Answer:

96.5%

Explanation:

Data provided in the question:

Purchase price i.e the value = $278,000

Down payment paid = 3.5%

Upfront mortgage insurance premium = $4,865

Now,

Amount of down payment = 3.5% of loan value

= 0.035 × $278,000

= $9,730

Therefore,

The loan value = value - Amount of down payment

= $278,000 -  $9,730

= $268,270

Thus,

loan-to-value on the loan = [ loan value ÷ value ] × 100%

= [ $268,270 ÷ $278,000 ] × 100%

= 96.5%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico