Firm X is being acquired by Firm Y for $35,000 worth of Firm Y stock. The incremental value of the acquisition is $2,500. Firm X has 2,000 shares of stock outstanding at a price of $16 a share. Firm Y has 1,200 shares of stock outstanding at a price of $40 a share. What is the actual cost of the acquisition using company stock?

Respuesta :

Answer:

$34,789

Explanation:

Worth of stocks = $35,000

Incremental value of the acquisition = $2,500

Stock outstanding of Firm X = 2,000

Price per share of Firm X = $16

Stock outstanding of Firm Y = 1,200

Price per share of Firm Y = $40

Now,

Number of shares issued =  35,000 ÷ 40

or

= 875 shares

Value after merger = (Value of Stock x + Value of Stock Y + Synergy)

= (1200 × 40) + (2000 × 16) + 2500

or

= $82,500

Number of Stock Outstanding after merger  = ( 1,200 + 875 )

= 2,075

Thus,

Value per share after merger = $82500 ÷ 2,075

= 39.759

Therefore,

Actual cost of acquisition

= Value per share after merger × Number of shares issued

= 875 × $39.759

= $34,789

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico