Answer:
a) Vf = 4.19m/s
b) α = 17.35° due north of east
Explanation:
By conservation of the linear momentum:
On the x-axis:
mt*Vt+m2*V2 = (mt + m1 + m2 )* Vfx
Vfx = 4 m/s
On the y-axis:
m1*V1 = (mt + m1 + m2) * Vfy
Vfy = 1.25 m/s
The speed is therefore:
[tex]Vf = \sqrt{4^2+1.25^2}[/tex]
Vf = 4.19m/s
The angle of their velocity:
[tex]\alpha = atan(\frac{1.25}{4})[/tex]
[tex]\alpha = 17.35\°[/tex]