Answer:
photons per sec:
f = 3.033 E14 s-1
Explanation:
photon energy (E) is only a function of the photon wavelength:
⇒ E = h.c / λ
∴ h ( Planck contant) = 6.626070150 E-34 J.s
∴ c ( veloc. of light) = 3.0 E8 m/s
∴ λ ( wavelength) = 989 nm ( 9.89 E-7 m )
⇒ E = ((6.626070150E-34)(3.0E8))/(9.89E-7) = 2.01 E-19 J
Planck-Einstein:
∴ f: frecuency
⇒ f = E/h = 2.01 E-19 J / 6.626070150 E-34 J.s
⇒ f = 3.033 E14 s-1