Answer:
constructively
6
Explanation:
c = Speed of light = [tex]3\times 10^8\ m/s[/tex]
[tex]\nu[/tex] = Frequency = 1.667 GHz
[tex]\Delta x[/tex] = Path difference = 1.08 m
Wavelength is given by
[tex]\lambda=\frac{c}{\nu}\\\Rightarrow \lambda=\frac{3\times 10^8}{1.667\times 10^9}\\\Rightarrow \lambda=0.17996\ m[/tex]
Path difference is given by
[tex]\Delta x=m\lambda\\\Rightarrow m=\frac{\Delta x}{\lambda}\\\Rightarrow m=\frac{1.08}{0.17996}\\\Rightarrow m=6.00133\approx 6[/tex]
As the integral multiple of wavelength gives path difference the waves will combine constructively.
The value of m is 6