Answer:
The time taken by the ship to cover the distance, t = (x/25) s
Explanation:
Given data,
The initial velocity of the ship, u = 20 m/s
The final velocity of the ship, v = 30 m/s
The average velocity of the ship, V = (20 + 30)/ 2
= 25 m/s
The distance covered by the ship, d = x m
Then the time taken by the ship to cover the displacement is,
d = V x t
∴ t = d / V
Substituting the values,
t = x / 25
t = (x/25) s
Hence, the time taken by the ship to cover the distance, t = (x/25) s