Swifty Corporation sells one product and uses a perpetual inventory system. The beginning inventory consisted of 79 units that cost $18 per unit. During the current month, the company purchased 485 units at $18 each. Sales during the month totaled 356 units for $43 each. What is the cost of goods sold using the LIFO method?

Respuesta :

Answer:

Cost of goods sold  =  $6408

Explanation:

given data

beginning inventory = 79 units

cost = $18 per unit

purchased = 485 units

each cost =  $18

totaled = 356 units

Sales = $43 each

to find out

cost of goods sold using the LIFO method

solution

we get here Cost of goods sold using LIFO would be here

Cost of goods sold  = 356 units @ $18 per unit    .................1

Cost of goods sold  =  356 × $18

Cost of goods sold  =  $6408

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico