Answer:
1.4 billion light years away
Explanation:
v = Recessional velocity = 30000 km/s[/tex]
[tex]H_0[/tex] = Hubble constant = [tex]\frac{65}{3.2\times 10^6}\ ly[/tex]
D = Distance to the galaxy
According to Hubble's law
[tex]v=H_0D\\\Rightarrow D=\frac{v}{H_0}\\\Rightarrow D=\frac{3\times 10^{4}}{65}\times 3.2\times 10^6\\\Rightarrow D=1476923076.92307\ ly\\\Rightarrow D=1.4\times 10^9\ ly[/tex]
The galaxy is 1.4 billion light years away