Answer:
[tex]T = 1017.5 N[/tex]
Explanation:
As we know that the friction force on the wooden log is given as
[tex]F_f = \mu F_n[/tex]
so we have
[tex]F_f = \mu mg[/tex]
For front log we have
[tex]F_f = (0.45)\times (180)(9.81)[/tex]
[tex]F_f_1 = 794.6 N[/tex]
For back log we have
[tex]F_f = (0.45)\times (220)(9.81)[/tex]
[tex]F_f_2 = 971.2 N[/tex]
Now by force equation we have
[tex]F - F_f_1 - F_f_2 = (m_1 + m_2)a[/tex]
[tex]1850 - 971.2 - 794.6 = (220 + 180) a[/tex]
so we have
[tex]a = 0.21 m/s^2[/tex]
now for the tension in the string between two logs we have
[tex]T - F_f_2 = m_2 a[/tex]
[tex]T - 971.2 = 220(0.21)[/tex]
[tex]T = 1017.5 N[/tex]