A solenoidal coil with 25 turns of wire is wound tightly around another coil with 300 turns. The inner solenoid is 25.0 cm long and has a diameter of 2.00 cm. At a certain time, the current in the inner solenoid is 0.120 A and is increasing at a rate of 1.75×103A/s. For this time, calculate: (a) the average magnetic flux through each turn of the inner solenoid; (b) the mutual inductance of the two solenoids; (c) the emf induced in the outer solenoid by the changing current in the inner solenoid.

Respuesta :

Answer:

[tex]5.65487\times 10^{-8}\ Wb[/tex]

[tex]1.17\times 10^{-5}\ H[/tex]

-0.020475 V

Explanation:

[tex]\mu_0[/tex] = Vacuum permeability = [tex]4\pi \times 10^{-7}\ H/m[/tex]

[tex]N_1[/tex] = Number of turns of coil  = 25

[tex]N_2[/tex] = Number of turns of coil 2 = 300

[tex]\frac{di_2}{dt}[/tex] = Rate of current increased = [tex]1.75\times 10^3\ A/s[/tex]

d = Diameter = 2 cm

r = Radius = [tex]\frac{d}{2}=\frac{2}{2}=1\ cm[/tex]

A = Area = [tex]\pi r^2[/tex]

Magnetic field in the solenoid is given by

[tex]B=\mu_0\frac{N_2}{l}I\\\Rightarrow B=4\pi\times 10^{-7}\frac{300}{0.25}\times 0.12\\\Rightarrow B=0.00018\ T[/tex]

Magnetic flux is given by

[tex]\phi=BA\\\Rightarrow \phi=0.00018\times \pi\times 0.01^2\\\Rightarrow \phi=5.65487\times 10^{-8}\ Wb[/tex]

The average magnetic flux through each turn of the inner solenoid is [tex]5.65487\times 10^{-8}\ Wb[/tex]

Mutual inductance is given by

[tex]L=\frac{N_1\phi}{i_1}\\\Rightarrow L=\frac{25\times 5.65487\times 10^{-8}}{0.12}\\\Rightarrow L=1.17\times 10^{-5}\ H[/tex]

The mutual inductance of the two solenoids is [tex]1.17\times 10^{-5}\ H[/tex]

Induced emf is given by

[tex]V=-L\frac{di_2}{dt}\\\Rightarrow V=-1.17\times 10^{-5}\times 1.75\times 10^3\\\Rightarrow V=-0.020475\ V[/tex]

The emf induced in the outer solenoid by the changing current in the inner solenoid is -0.020475 V

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico