contestada

Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has a moment of inertia of 84.4 kg · m2. The father exerts a force on the merry-go-round perpendicular to its radius to achieve an angular acceleration of 4.44 rad/s2.

Respuesta :

Answer:

The torque acting on the body is,  τ = 374,736 kg m² s⁻²

Explanation:

Given data,

The moment of inertia of merry go round, 'I' = 84.4 kg m²

The angular velocity of merry go round, 'α' = 4.44 rad/s²

Substituting the values,

                                        τ = 84.4 kg m² x 4.44 rad/s²

                                           = 374,736 kg m² s⁻²

Hence, the torque acting on the body is,  τ = 374,736 kg m² s⁻²

ACCESS MORE
EDU ACCESS