Respuesta :
Answer : The limiting reactant is [tex]H_2[/tex] and the theoretical yield of methanol is, 0.96 grams.
Explanation :
First we have to calculate the moles of [tex]CO[/tex] and [tex]H_2[/tex].
[tex]P_{CO}V=n_{CO}RT[/tex]
where,
[tex]P_{CO}[/tex] = pressure of CO gas = 232 mmHg = 0.305 atm (1 atm = 760 mmHg)
V = volume of gas = 1.65 L
T = temperature of gas = 305 K
[tex]n_{CO}[/tex] = number of moles of CO gas = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
Now put all the given values in the ideal gas equation, we get:
[tex](0.305atm)\times (3.06L)=n_{CO}\times (0.0821L.atm/mol.K)\times (305K)[/tex]
[tex]n_{CO}=0.0373mol[/tex]
and,
[tex]P_{H_2}V=n_{H_2}RT[/tex]
where,
[tex]P_{H_2}[/tex] = pressure of [tex]H_2[/tex] gas = 374 mmHg = 0.492 atm (1 atm = 760 mmHg)
V = volume of gas = 1.65 L
T = temperature of gas = 305 K
[tex]n_{H_2}[/tex] = number of moles of [tex]H_2[/tex] gas = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
Now put all the given values in the ideal gas equation, we get:
[tex](0.492atm)\times (3.06L)=n_{H_2}\times (0.0821L.atm/mol.K)\times (305K)[/tex]
[tex]n_{H_2}=0.0601mol[/tex]
Now we have to calculate the limiting and excess reagent.
The balanced chemical reaction is,
[tex]CO(g)+2H_2(g)\rightarrow CH_3OH(g)[/tex]
From the balanced reaction we conclude that
As, 2 mole of [tex]H_2[/tex] react with 1 mole of [tex]CO[/tex]
So, 0.0601 moles of [tex]H_2[/tex] react with [tex]\frac{0.0601}{2}=0.0300[/tex] moles of [tex]CO[/tex]
From this we conclude that, [tex]CO[/tex] is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and [tex]H_2[/tex] is a limiting reagent and it limits the formation of product.
Now we have to calculate the moles of [tex]CH_3OH[/tex]
From the reaction, we conclude that
As, 2 mole of [tex]H_2[/tex] react to give 1 mole of [tex]CH_3OH[/tex]
So, 0.0601 moles of [tex]H_2[/tex] react with [tex]\frac{0.0601}{2}=0.0300[/tex] moles of [tex]CH_3OH[/tex]
Now we have to calculate the mass of [tex]CH_3OH[/tex]
[tex]\text{ Mass of }CH_3OH=\text{ Moles of }CH_3OH\times \text{ Molar mass of }CH_3OH[/tex]
[tex]\text{ Mass of }CH_3OH=(0.0300moles)\times (32g/mole)=0.96g[/tex]
Therefore, the theoretical yield of methanol is, 0.96 grams.
For the reaction CO(g) + 2H₂(g) → CH₃OH(g), knowing that the initials conditions of volume, temperature, and pressure of CO and H₂ are 1.65 L, 305 K, 232 mmHg, and 374 mmHg, respectively, we have:
1. The limiting reactant is H₂
2. The theoretical yield of methanol is 0.513 grams.
The reaction is:
CO(g) + 2H₂(g) → CH₃OH(g) (1)
We have:
V: is the volume = 1.65 L
T: is the temperature = 305 K
[tex]P_{CO}[/tex]: is the pressure of CO = 232 mmHg
[tex]P_{H_{2}}[/tex]: is the pressure of H₂ = 374 mmHg
Calculating the number of moles
Using the ideal gas law we can find the number of moles of the gases (n).
[tex] n = \frac{PV}{RT} [/tex]
Where:
R: is the gas constant = 0.082 L*atm/(K*mol)
The initial number of moles of CO and H₂ is:
[tex] n_{CO_{i}} = \frac{P_{CO}V}{RT} = \frac{232 mmHg*\frac{1 atm}{760 mmHg}*1.65 L}{0.082 L*atm/(K*mol)*305 K} = 0.020 moles [/tex]
[tex] n_{H_{2}_{i}} = \frac{P_{H_{2}}V}{RT} = \frac{374 mmHg*\frac{1 atm}{760 mmHg}*1.65 L}{0.082 L*atm/(K*mol)*305 K} = 0.032 moles [/tex]
Hence, the number of moles of CO and H₂ are 0.020 moles and 0.032 moles, respectively.
Finding the limiting reactant
From the stoichiometric relation between CO and H₂ of reaction (1) we can find the limiting reactant as follows:
[tex] n_{CO} = \frac{1\: mol\: CO}{2\: mol\: H_{2}}*n_{H_{2}_{i}} = \frac{1\: mol\: CO}{2\: mol\: H_{2}}*0.032 \:moles = 0.016\: moles [/tex]
Initially, we have 0.020 moles of CO and we can see that 0.016 moles of CO react with H₂, so, the limiting reactant is H₂.
Determining the theoretical yield
Knowing that the limiting reactant is H₂ and its stoichiometric relation with CH₃OH, we can find the theoretical yield as follows:
[tex]n_{CH_{3}OH} = \frac{1\: mol\: CH_{3}OH}{2\: mol\: H_{2}}*n_{H_{2}}_{i}} = \frac{1\: mol\: CH_{3}OH}{2\: mol\: H_{2}}*0.032 \:moles} = 0.016 \: moles[/tex]
Now, the theoretical yield is:
[tex]m_{CH_{3}OH} = n_{CH_{3}OH}*M = 0.016\: moles*32.04 g/mol = 0.513 g[/tex]
Therefore, the theoretical yield of methanol is 0.513 g.
Learn more about theoretical yield here:
- https://brainly.com/question/7786567?referrer=searchResults
- https://brainly.com/question/2506978?referrer=searchResults
I hope it helps you!
