Answer: The percent yield of the reaction is 61.5 %.
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] .....(1)
Given mass of butanol = 15.0 g
Molar mass of butanol = 74 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of butanol}=\frac{15.0g}{74g/mol}=0.203mol[/tex]
Given mass of NaBr = 22.4 g
Molar mass of NaBr = 103 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of NaBr}=\frac{22.4g}{103g/mol}=0.217mol[/tex]
Given mass of sulfuric acid = 32.7 g
Molar mass of sulfuric acid = 98 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of sulfuric acid}=\frac{32.7g}{98g/mol}=0.334mol[/tex]
For the given chemical reaction:
[tex]C_4H_9OH+NaBr+H_2SO_4\rightarrow C_4H_9Br+NaHSO_4+H_2O[/tex]
As, the reactants are present in 1 : 1 : 1 ratio. So, the reactant having minium number of moles will be considered as the limiting reagent.
Here, the limiting reagent is butanol because it limits the formation of product.
By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of butanol produces 1 mole of bromobutane
So, 0.203 moles of butanol will produce = [tex]\frac{1}{1}\times 0.203=0.203mol[/tex] of bromobutane
Molar mass of bromobutane = 137 g/mol
Moles of bromobutane = 0.203 moles
Putting values in equation 1, we get:
[tex]0.203mol=\frac{\text{Mass of bromobutane}}{137g/mol}\\\\\text{Mass of bromobutane}=(0.203mol\times 137g/mol)=27.81g[/tex]
[tex]\%\text{ yield}=\frac{\text{Experimental yield}}{\text{Theoretical yield}}\times 100[/tex]
Experimental yield of bromobutane = 17.1 g
Theoretical yield of bromobutane = 27.81 g
Putting values in above equation, we get:
[tex]\%\text{ yield of bromobutane}=\frac{17.1g}{27.81g}\times 100\\\\\% \text{yield of bromobutane}=61.5\%[/tex]
Hence, the percent yield of the reaction is 61.5 %.