Suppose a firm in a competitive market produces and sells 150 units of output and earns $1,800 in total revenue from the sales. If the firm increases its output to 200 units, total revenue will be

Respuesta :

Answer: Total revenue would be $2400.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of units sold = 150

Total revenue = $ 1800

If the number of units = 200

Let the total revenue be 'x'.

Since there is direct variation.

According to question, we get that

[tex]\dfrac{150}{1800}=\dfrac{200}{x}\\\\150x=1800\times 200\\\\150x=360000\\\\x=\dfrac{360000}{150}\\\\x=2400[/tex]

Hence, total revenue would be $2400.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico