Answer:
$33.93
Explanation:
First, find the present value of each year's dividend at 15% required rate of return;
(PV of D1 ) = 4.40 / (1.15) = 3.8261
(PV of D2 ) = 4.50 / (1.15²) = 3.4026
Next, find terminal Cashflow;
D3 = D2 (1+g)
D3 = 4.50 (1.02) = 4.59
(PV of D4 onwards ) = [tex]\frac{\frac{4.59}{0.15-0.02} }{(1.15)^{2} } \\ \\ = \frac{35.3077}{1.3225} \\ \\ = 26.6977[/tex]
Next sum up the PVs to find price;
=3.8261 + 3.4026 + 26.6977
= 33.926
Therefore, this stock is worth $33.93 today