Answer: 17 grams
Explanation:
According to avogadro's law, 1 mole of every substance occupies 22.4 L at STP and contains avogadro's number [tex]6.023\times 10^{23}[/tex] of particles.
Standard condition of temperature (STP) is 273 K and atmospheric pressure is 1 atm respectively.
According to the ideal gas equation:
[tex]PV=nRT[/tex]
P = Pressure of the gas = 1 atm
V= Volume of the gas = 5.9 L
T= Temperature of the gas = 273 K
R= Gas constant = 0.0821 atmL/K mol
n= moles of gas= ?
[tex]n=\frac{PV}{RT}=\frac{1\times 5.9}{0.0821\times 273}=0.26moles[/tex]
Mass of [tex]SO_2=moles\times {\text {Molar mass}}=0.26\times 64.066 g/mol=17g[/tex]
Thus 17 g [tex]SO_2[/tex] gas is present at STP in a 5.9 L container.