Water flows through a water hose at a rate of Q1 = 860 cm3/s, the diameter of the hose is d1 = 1.85 cm. A nozzle is attached to the water hose. The water leaves the nozzle at a velocity of v2 = 10.8 m/s.
a. Enter an expression for the cross-sectional area of the hose, A1, in terms of its diameter, d1.
b. Calculate the numerical value of A1, in square centimeters.
c. Enter an expression for the speed of the water in the hose, v1, in terms of the volume flow rate Q1 and cross-sectional area A1.
d. Calculate the speed of the water in the hose, v1 in meters per second
e. Enter an expression for the cross-sectional area of the nozzle, A2, in terms of v1, v2 and A1.
f. Calculate the cross-sectional area of the nozzle, A2 in square centimeters.

Respuesta :

Answer:

a) A1 =  [tex]\frac{\pi (d1)^{2} }{4}[/tex]

b) A1 = 2.688 cm[tex]^{2}[/tex]

c) Q1 = A1 x v1

d) v1 = 3.1994 m/s

e) A2 = [tex]\frac{A1 X v1}{v2}[/tex]

f)  A2 = 0.7963cm[tex]^{2}[/tex]

Explanation:

a) Area = [tex]\pi r^{2}[/tex]

r = [tex]\frac{d}{2}[/tex]

thus,

area = [tex]\pi (\frac{d}{2})^{2}[/tex]

A1 =  [tex]\frac{\pi (d1)^{2} }{4}[/tex]

b) d1 = 1.85 cm

substituting in the above equation,

A1 =  [tex]\frac{\pi (d1)^{2} }{4}[/tex]

A1 =  [tex]\frac{\pi (1.85)^{2} }{4}[/tex]

A1 = 2.688 cm[tex]^{2}[/tex]

c) Flow rate = Area x velocity ( refer https://brainly.com/question/13997998)

Q1 = A1 x v1

d) From the above equation,

v1 = [tex]\frac{Q1}{A1}[/tex] = [tex]\frac{860}{2.688}[/tex] = 319.94 cm/s = 3.1994 m/s

e) Since the flow rate Q1 is constant throughout the hose, Av is a constant.

i.e. A1 x v1 = A2 x v2

thus,

A2 = [tex]\frac{A1 X v1}{v2}[/tex]

f) v2 = 10.8 m/s.

substituting the values in the above equation,

A2 = [tex]\frac{2.688 X 3.1994}{10.8}[/tex]  = 0.7963cm[tex]^{2}[/tex]

  • The cross-sectional area of the hose A1 = π(d₁)² / 4
  • The numerical value of A1, in square centimeters A1 = 2.688 cm²
  • The speed of the water in the hose Q1 = A1 x v1
  • The speed of the water in the hose, v1 = 3.1994 m/s
  • The expression for the cross-sectional area of the nozzle A2 = A1V1 / V2
  • The cross-sectional area of the nozzle A2 = 0.7963cm².

What is Cross-sectional area?

This is defined as the area of an object if you view it as a 2D object.

We can calculate A2 through the formula  

A2 = A1V1 / V2

where v2 = 10.8 m/s we have:

(2.688×3.1994)/ 10.8 =  0.7963cm².

Read more about Cross-sectional area here https://brainly.com/question/17143004

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico