. A fixed resistor of resistance 3.54  is part of an electrolysis circuit. In an experiment using this circuit, electrolysis was carried out for 30 minutes and 45 s. During the electrolysis, the voltage drop (electrical potential difference) across the resistor was measured to be 442 mV. How much charge flowed during the electrolysis?

Respuesta :

Answer:

Q = 230.36 C

Explanation:

Given

R = 3.54 Ω

t = 30'45" = (30')*(60"/1') + 45" = 1845 s

V = 442 mV = 442*10⁻³V

Q = ?

We can use Ohm's Law in order to get I as follows

V = I*R   ⇒    I = V / R

⇒    I = 442*10⁻³V / 3.54 Ω = 0.1248 A

Finally we use the formula

I = Q / t     ⇒    Q = I*t = (0.1248 A)(1845 s)

⇒    Q = 230.36 C

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico