Answer:
0.8997, 0.9999
Step-by-step explanation:
Given that among 46- to 51-year-olds, 28% say they have called a talk show while under the influence of peer pressure.
i.e. X no of people who say they have called a talk show while under the influence of peer pressure is binomial with p = 0.28
Each person is independent of the other and there are only two outcomes
n =7
a) the probability that at least one has not called a talk showcalled a talk show while under the influence of peer pressure
=[tex]P(Y\geq 1)[/tex] where Y is binomial with p = 0.72
= [tex]1-(1-0.72)^7\\=0.9999[/tex]
b) the probability that at least one has called a talk showcalled a talk show while under the influence of peer pressurepeer pressurethe probability that at least one has not called a talk showcalled a talk show while under the influence of peer pressure
=[tex]P(x\geq 1) =1-P(0)\\= 1-(1-0.28)^7\\=0.8997[/tex]