Answer: 1. 210 meters per second .
2. 756 kilometers per hour.
Step-by-step explanation:
Given : The formula [tex]S(d)=\sqrt{9.8d}[/tex] to calculate the estimated speed, in meters per second of a tsunami.
1. If the disturbance occurred at an ocean depth of 4,500 meters.
Then put d= 4500 in the above formula , we get
[tex]S(d)=\sqrt{9.8\times4500}[/tex]
[tex]S(d)=\sqrt{44100}=\sqrt{21\times21\times10\times10}\\\\=\sqrt{210^2}=210[/tex]
Hence, if the disturbance occurred at an ocean depth of 4,500 meters , the estimated speed would be 210 meters per second .
Also, A meter per second is equal to 3.6 kilometers per hour.
i.e. 1 meter per second = 3.6 kilometers per hour
Then by unitary method ,
210 meters per second =[tex]3.6\times210[/tex] kilometers per hour
=756 kilometers per hour.