Respuesta :
Answer:
Standard deviation = 38.89 ≈ 39 mg/dl
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
Mean of the normal distribution = 185 milligrams per deciliter
Let X denote the cholesterol level of women aged 20 to 34 (in mg/dl)
Therefore,
P( X > 220 ) = 18.5% = 0.185
Now,
P( X > 220 ) = [tex]P(Z > \frac{220-mean}{\textup{Standard deviation}})[/tex]
Now,
From the standard Z table [tex]P(Z > \frac{220-mean}{\textup{Standard deviation}})[/tex] = 0.185
we have Z = 0.90
Thus,
[tex]\frac{220-mean}{\textup{Standard deviation}}[/tex] = 0.90
or
[tex]\frac{220-185}{\textup{Standard deviation}}[/tex] = 0.90
or
Standard deviation = [tex]\frac{35}{0.90}[/tex]
or
Standard deviation = 38.89 ≈ 39 mg/dl
Using the normal distribution, it is found that the standard deviation is of 39 mg/dl.
In a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
It measures how many standard deviations the measure is from the mean.
After finding the z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score, which is the percentile of X.
In this problem:
- Mean of 185 mg/dl, thus, [tex]\mu = 185[/tex].
- 18.5% of women have cholesterol levels above 220 mg/dl, which means that when X = 220, Z has a p-value of 1 - 0.185 = 0.815. Thus, when X = 220, Z = 0.895.
Then, to find [tex]\sigma[/tex]:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]0.895 = \frac{220 - 185}{\sigma}[/tex]
[tex]0.895\sigma = 35[/tex]
[tex]\sigma = \frac{35}{0.895}[/tex]
[tex]\sigma = 39[/tex]
The standard deviation is of 39 mg/dl.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/13448290