A force of 350N is applied to a body. If the work done is 40kJ, what is the distance through which the body moved?

Respuesta :

The distance covered by the body is 114.3 m

Explanation:

The work done by a force exerted on an object is given by

[tex]W=Fd cos \theta[/tex]

where

F is the magnitude of the force

d is the displacement of the object

[tex]\theta[/tex] is the angle between the direction of the force and of the displacement

For the object in this problem, we have

F = 350 N is the force applied

[tex]W=40 kJ = 40,000 J[/tex] is the work done

[tex]\theta=0^{\circ}[/tex] if we assume that the force is applied parallel to the motion of the object

Solving for d, we find the distance covered by the object:

[tex]d=\frac{W}{F cos \theta}=\frac{40,000}{(350)(cos 0)}=114.3 m[/tex]

Learn more about work:

brainly.com/question/6763771

brainly.com/question/6443626

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico