Answer:
W = 0.384 J
Explanation:
Work and energy in the rotational movement are related
W = ΔK = [tex]K_{f}[/tex] - K₀
W = ½ I [tex]w_{f}[/tex]² - 1 /2 I w₀²
where W isthe work, I is the moment of inertia and w angular velocity
With the system part of the rest the initial angular speed is zero (w₀ = 0)
The angular and linear quantities are related
v = w r
w = v / r
Let's replace
W = ½ I (v / r)²
Let's calculate
W = ½ 1.2 10⁻⁴ 1.2² / (1.5 10⁻²)²
W = 0.384 J
W = 38.4 J