Explanation:
We know the equation
[tex]T=2\pi \sqrt{\frac{l}{g}}[/tex]
where l is length of pendulum, g is acceleration due to gravity and T is period.
Rearranging
[tex]g= \frac{4\pi^2l}{T^2}[/tex]
Length of pendulum in Tokyo = 0.9923 m
Length of pendulum in Cambridge = 0.9941 m
Period of pendulum in Tokyo = Period of pendulum in Cambridge = 2s
We have
[tex]\frac{ g_{\texttt{Tokyo}}}{ g_{\texttt{Cambridge}}}= \frac{\frac{4\pi^2 l_{\texttt{Tokyo}}}{ T_{\texttt{Tokyo}}^2}}{\frac{4\pi^2 l_{\texttt{Cambridge}}}{ T_{\texttt{Cambridge}}^2}}\\\\\frac{ g_{\texttt{Tokyo}}}{ g_{\texttt{Cambridge}}}=\frac{\frac{0.9923}{2^2}}{\frac{0.9941}{2^2}}=0.998[/tex]
Ratio of free fall acceleration of Tokyo to Cambridge = 0.998