Answer:
The manufacturer's unit price should be $12 in order to have 50,000 target profit
Explanation:
Data provided in the question:
Fixed costs = $100,000
Variable cost = $10 per unit
Break-even volume = 50,000 units
Now,
At breakeven point
Total cost = Total revenue
let the unit price be 'x'
Thus,
$100,000 + $10 × 50,000 = x × 50,000
or
$100,000 + $500,000 = x × 50,000
or
$600,000 = x × 50,000
or
x = $12
Hence,
The manufacturer's unit price should be $12 in order to have 50,000 target profit