Suppose a city receives an average of 35 centimeters of precipitation in November. If an average of 140 centimeters of precipitation falls there in a year, what percentage falls in November?

Respuesta :

The percentage that falls in the November is 25%

Explanation:

To get the percentage of the precipitation during the month of the November divide the given amount of precipitation in the November  into the total amount of precipitation in a year.

PERCENTAGE FALLS IN THE NOVEMBER = given average of precipitation in the year of November  / total precipitation falls in the year

given from the data the average precipitation in November is  = 35 cm

solution, percentage  falls in the November = 35 cm/140 cm

                                                                         = 25%

The percentage that falls in the November is 25%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico